Amber
Zájezdy
Pevnost Ambér
Město Džajpur je obklopeno několika pevnostmi, které se rozkládají na svazích pohoří Aravali. Nejvýznamnější z těcho pevností je Ambér (někdy též Amer). Opevněný palác v Ambéru byl až do založení Jaipuru v 18.století hlavním sídlem zdejšího vládnoucího rádžputského rodu Kačhváhů. Současná citadela byla založena na místě starší pevnostní stavby, jejíž počátky lze vysledovat do 11.století, v roce 1592 za vlády Man Singha I. Další maháradžové, kteří jej vystřídali včele rodu pevnost postupně rozšiřovali a stavěli nové honosné paláce uvnitř mohutných hradeb. Nahoru do pevnosti lze vyjet buď na slonu nebo džípem
Největší nádvoří se nazývá Džaléb Čauk a sloužilo pro slavnostní pořádání vojenských přehlídek či vítacích ceremoniálů. Odtud vedou schody k chrámu Šila Déví, do kterého se vchází stříbrnými dveřmi. Interiér chrámu je vytvořen z mramoru a ukrývá vzácnou sochu rodové bohyně Kačhváhů. Na dalším nádvoří stojí Sál veřejných audiencí s 27 sloupy a hned vedle podobná kolonádní stavba Sattáís Kačerí, kde sedávali královští úředníci a zapisovali údaje o výnosech. Impozantní Ganéšova brána (Ganesh Pol) vede do soukromé části paláce. Ve vyšších patrech této bohatě zdobené brány jsou umístěny okenice s prolamovanými tabulemi určenými pro ženy, aby mohly pozorovat dění na nádvoří. Uprostřed dalšího nádvoří se rozkládá zahrada založená v perském stylu Arám Bagh. Kolem této zahrady jsou umístěny nádherné stavby používané maháradžou a jeho rodinou. Vlevo stojí Džai Mandir, známý také jako Shish Mahal, zdobený mozaikou vytvořenou z malých zrcadel. Jediná svíčka, která se v nich odráží, dokáže rozzářit celou místnost tisíci malými světly. Neváhejte a vydejte se na poznávací zájezdy, abyste mohli obdivovat krásu památek Indie zblízka. Zájezdy do Indie Vám přiblíží naprosto odlišnou kulturu.
Nejstarší částí pevnosti Amber je palác zakladatele Mana Singha, postavený kolem nádvoří s pavilonem uprostřed. Druhou stranu posledního čtvrtého nádvoří tvořila tzv.zenana, to znamená část paláce určená výhradně královým ženám a konkubínám. Kromě krásné perské zahrady uprostřed třetího nádvoří, další zahrada v mughalském stylu se rozkládá na plošině v jezeru Maota pod pevností. Tato Kjésar Kjarí Bágh s pravidelně střiženými záhony byla pojmenována podle vzácného šafránu setého, který se zde dříve pěstoval. Pevnost Ambér je spojena podzemními chodbami s další pevností, která se vypíná na nedalekém vyšším hřebeni – Džajgarh. Název znamená „Vítězná pevnost“. Džajgarh střežil nejenom samotné město Ambér, ale také ambérskou pevnost. V pevnosti se nachází jedno z největších děl na světě Džajvan, který má hmotnost více než 50 tun a byl odlit v roce 1726.