Tádž Mahal
Zájezdy
Tádž Mahal
Je jednou z nejznámějších staveb na světě. Při celosvětové anketě byl zařazen mezi „nových 7 divů světa“. Muhalský císař Šáhdžahán nechal po smrti své milované manželky Mumtáz Mahal vztyčit tuto překrásnou hrobku, která se později stala symbolem lásky a dokonalosti. Mumtáz zemřela při porodu jejich 14 dítěte v roce 1631. Na stavbě Tádž Mahálu pracovalo po dobu 12 let 20 tisíc dělníků, dokončena byla v roce 1643.
Komplex Tádž Mahalu
Areál Tádž Mahálu netvoří jenom hrobka, ale také zahrada a okolní budovy, vše postavené v dokonalé symetrii. Po průchodu tzv.Velkou bránou, která je částečně obložena intarzovaným mramorem, částečně panely z červeného pískovce, se před vámi otevře úžasný pohled na přesně symetrickou perskou zahradu s bazény (čárbagh), v nichž se zrcadlí nejkrásnější hrobka na světě. Po stranách stojí identické budovy, které podtrhují dokonalou symetrii komplexu. Na jedné straně mešita, na straně druhé „dům pro hosty“.
Exteriér hrobky
Celému ohromnému komplexu staveb dominuje vlastní hrobka s monumentální kupolí vysokou 35m. V každém ze 4 rohů plošiny, na které je Tádž Mahal postaven, stojí čtyřicetimetrový minaret korunovaný otevřeným osmibokým pavilonem. Jako stavební materiál byl použit vysoce kvalitní bílý mramor z Makrany, jehož povrch byl oživen složitými květinovými motivy, vytvořenými technikou pietra dura. Do bílého mramoru umělci vkládali rozličné tvary přesně vyřezaných různě barevných polodrahokamů (jaspis, karneol, achát, lapis lazuli,..), čímž podtrhli estetické působení stavby. Kaligrafické nápisy na obloucích jsou citacemi z Koránu a byly provedeny vložením úlomků černého mramoru. Vedle intarzovaných povrchů je část stěn zdobena panely s jemnou reliéfní strukturou znázorňující květinové ratolesti.
Interiér hrobky
Interiér hrobky působí ve srovnání s exteriérem spíše skromně. Uprostřed rozlehlého prostoru pod 25m vysokou vnitřní kupolí stojí na vyvýšené plošině kenotaf Mumtáz Mahal, vedle něj je nezvykle asymetricky umístěný kenotaf císaře Šáhdžahána. Vlastní hroby manželů spočívají v nepřístupné podzemní kryptě. Kolem obou kenotafů stojí překrásně zdobená prolamovaná mramorová mříž tzv.džali.
Na zadní straně hrobky teče posvátná řeka Jamuna. Na druhé straně řeky se rozkládá dnes spíše zanedbaná Měsíční zahrada. Podle známé legendy měla být místem, kde si chtěl císař Šáhdžahán postavit podobnou hrobku ovšem s použitím černého mramoru pro sebe. Neváhejte a vydejte se na poznávací zájezdy, abyste mohli obdivovat krásu památek Indie zblízka. Zájezdy do Indie Vám přiblíží naprosto odlišnou kulturu.