Mont Abu

Mont Abu

Je jediným horským střediskem v Radžastánu. Rozkládá se v nadmořské výšce 1220 m a žije zde asi 30.000 stálých obyvatel. Zdejší masiv je součástí rozlehlého pohoří Arávali, které se táhne od Udajpúru až skoro k Díllí. Nejvyšším bodem celého pohoří a také svazové země Radžastán je Guru Shikar měřící 1721 m. a nacházející se cca 10 km vzdušnou čarou od střediska Mount Abú. Srdcem města je nevelké jezero Nakki, kolem kterého jsou na svazích rozeseta koloniální sídla z 19.století. Mount Abú bylo oblíbeným místem, kam utíkali v období Rádže před každoročním vedrem Britové. Krásný pohled na jezero a okolí skýtá skalní plošina u kamenného útvaru nazvaného „Ropuší skála“ Neváhejte a vydejte se na poznávací zájezdy, abyste mohli obdivovat krásu památek Indie zblízka. Zájezdy do Indie Vám přiblíží naprosto odlišnou kulturu.

  • Název
  • Název
  • Název
  • Název

Dilvara

Několik kilometrů na severovýchod od města stojí jedna z nejúchvatnějších památek v zemi-džinistické chrámy v Dilváře. Areál zahrnuje celkem 5 džinistických mramorových chrámů z 11.- 15.století, které jsou v různé fázi dokončení.
Nejstarší z chrámů Vimala Vasáhí je zasvěcen prvnímu džinistickému tírtankarovi (světci, prorokovi) Ádináthovi. Chrám byl postaven v roce 1031 a je pojmenován po Vimalu šáhovi, který byl ministerským předsedou ve službách místního panovníka z rodu Solankí. Hned naproti vchodu si všimnete jeho sochy sedící na slonovi. Uvnitř chrámu návštěvníka uchvátí neuvěřitelně precisně a jemně opracované mramorové sloupy, pilíře, podpěry, niky a klenby. Tehdejší umělci využívali nejenom rostlinných a geometrických motivů, ale také postav lidských i zvířecích. Především různé nymfy na konzolách vyzařují nepřehlédnutelný půvab. Hlavní svatyně se sochou Ádináthy je obklopena kolonádou s 52 nikami, kde jsou umístěni další džinističtí tírtankarové.
Vedlejší chrám Luna Vasáhí je o něco větší a přibližně o 200 let mladší. Je zasvěcen 22.tírtankarovi Nemínáthovi. Je vyzdoben ještě přepychověji než chrám první. Zvláště pozoruhodné jsou zdejší předsíně (mandapy) s valenými klenbami, jež jsou zdobeny neuvěřitelně jemně propracovanými detaily a visutými svorníky ve tvaru lotosového květu.